СИТЕ ВЕСТИ

Маневски: Против Тиквеш до нов триумф во Првата лига

По пласманот во осминафиналето од Купот на Македонија и победата над Воска Спорт на гостувањето во Охрид, фудбалерите на Брегалница комплетно се насочуваат на новите прволигапки предизвици и пресметката со Тиквеш во недела на Градскиот стадион во Штип.

Прочитај повеќе

Триумф во Охрид за пласман во осминафиналето од Купот на Македонија

Брегалница обезбеди пласман во осминафиналето од Купот на Македонија откако во 1/16-финалната пресметка против амбициозниот второлигаш Воска Спорт славеше со 0-1. Стрелец на победничкиот гол за „сините“ на стадионот на СРЦ „Билјанини извори“ во Охрид беше Дарко Додев уште во 7. минута од средбата.

Прочитај повеќе

Прв пораз сезонава - Трите бода останаа за Работнички во Скопје

Фудбалерите на Брегалница го запишаа првиот пораз во новата сезона од Првата македонска фудбалска лига. Во 6. коло од шампионатот „сините“ загубија со 2-0 на гостувањето од Работнички, во натпревар во кој конечниот резултат не дава вистинска слика за односот на силите на терен.

Прочитај повеќе

Матеј Георгиев повикан за настап во репрезентацијата до 18 години

Еден од најталентираните фудбалери на Брегалница, Матеј Георгиев повторно доби повик за настап во македонската репрезентација.

Прочитај повеќе

Ескиќ: Оваа Брегалница на последниот меч покажа за што се има квалитет

По паузата поради репрезентативните активности фудбалерите на Брегалница во недела (12. септември) продолжуваат со прволигашките настапи. „Сините“ ги очекува ново тешко гостување во Скопје, овој пат против тимот на Работнички.

Прочитај повеќе